28 Şubat Davasında Karar Açıklandı

28 Şubat davası ile ilgili 103 kişi hakkında dava açılmış ve dava süreci de 5 yıldır devam ediyordu. Bugün akşam saatlerinde mahkeme nihai kararını açıkladı.Açıklanan karara göre mahkeme 21 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Bu ceza sanıklarında iyi hali göz önünde bulundurularak müebbet hapis cezasına çevrildi.

14-04-2018


28 Şubat davası ile ilgili 103 kişi hakkında dava açılmış ve dava süreci de 5 yıldır devam ediyordu. Bugün akşam saatlerinde mahkeme nihai kararını açıkladı.

28 şubat davasında açıklanan karara göre mahkeme 21 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Bu ceza sanıklarında iyi hali göz önünde bulundurularak müebbet hapis cezasına çevrildi.  

Davada müebbet hapis cezası alan isimler ise;

Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Çetin Doğan, dönemin MGK Genel Sekreteri Erol Özkaskak, Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Dizdar, Çetin Saner, Erdoğan Öznal, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılıç, Hayri Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, İdris Koralp, Kenan Deniz, Muhittin Erdal Şenel, Vural Avar, Yıldırım Türkeri ve davanın tek sivil sanığı dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz.

Mahkeme aynı zamanda müebbet hapis cezası alan 21 kişinin yaşlarını ve sağlık durumlarını da göz önünde bulundurarak tutulmadı. Ancak yurt dışına çıkışları yasaklandı. Buna göre ceza alanlar karakola giderek imza verecekler.  Mahkeme aynı zamanda ceza alan kişilerin TSK ile ilişiklerinin kesilmesine karar verdi. Buna göre askerlerin rütbeleri sökülecek.

* 4 kişi hayatını kaybettiği için 10 kişi hakkında da zaman aşımı nedeniyle davanın düşürülmesine karar verildi.

* 68 kişinin ise beraatine karar verildi. Beraat eden sanıklar arasında Engin Alan, Ergin Celasin, Erdal Ceylanoğlu ve Celalettin Bacanlı bulunuyor.

DAVADA BUGÜN YAŞANANLAR

Davada savcılık geçen Aralık ayında esasa ilişkin mütalaasını vererek, 60 sanığa ağırlaştırılmış hapis cezası talep etmişti. Davanın karar duruşması bugün Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir duruşmada hazır bulundu.


İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Hakan OKUYAN

Hakan OKUYAN

Adaylar ve Hedefler
Mevlüt KARAKAYA

Mevlüt KARAKAYA

Ramazan Ayı ve Siyaset

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Gazetelerimiz