Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Avrupa Terör Örgütleriyle Arasına Mesafe Koymalı
Bitlis´te sokağa çıkma yasağı
İsveç´te mülteciler için protesto gösterisi
Otobüsteki 157 mülteci aç ve susuz kaldı
ABD´de bir hastanede koku paniği

ABD, İsrail için o örgütten çekiliyor

ABD, İsrail karşıtı tutumundan dolayı Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü´nden (UNESCO) çekilme kararı aldığını duyurdu.
ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 31 Ekim 201

12-10-2017


ABD, İsrail karşıtı tutumundan dolayı Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü´nden (UNESCO) çekilme kararı aldığını duyurdu.
ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 31 Ekim 2018´de UNESCO´dan ayrılma kararı aldıklarını ve kararın UNESCO direktörüne iletildiği belirtildi. Açıklamada, UNESCO´da finansal borçların artmasından endişe duydukları ve kuruluşun reforma ihtiyaç duyduğu kaydedildi. UNESCO´nun İsrail karşıtı tutumunun ABD´de endişe uyandırdığı ifade edilen açıklamada, ABD´nin UNESCO üyeliğinden ayrılacağı ancak "daimi gözlemci" statüsünde kalmaya devam edeceği vurgulandı.
UNESCO Direktörü Irina Bokova ise ABD´nin kuruluştan çekilmesinin derin pişmanlığa neden olacağını belirtti. Bokova, geri çekilmenin "BM ailesine" ve çok taraflılığa zarar verdiğini de sözlerine ekledi.
2011 yılında ABD, Filistinlilere tam üyelik hakkı verme kararını protesto etmek için kuruluşa bütçe katkısını iptal etmişti.
(İHA)

Etiketler : #ABD   #   #İsrail   #için   #o   #örgütten   #çekiliyor   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Gazetelerimiz