Bahar Yorgunluğunu Önlemek İçin 7 Öneri

İlkbahar artık geldi ve hava sıcaklıkları da kendisini göstermeye başladı. Bahar aylarının önemli bir etkisi de yorgunluğun kendini göstermesi oluyor. Bahar geldiği zaman havalarda yaşanan bir den değişim insanların üzerinde de hormonsal değişimlerin yaşanmasına neden oluyor.

15-04-2018


İlkbahar artık geldi ve hava sıcaklıkları da kendisini göstermeye başladı. Bahar aylarının önemli bir etkisi de yorgunluğun kendini göstermesi oluyor. Bahar geldiği zaman havalarda yaşanan bir den değişim insanların üzerinde de hormonsal değişimlerin yaşanmasına neden oluyor. Dolayısıyla bu mevsimde kendini halsiz ve yorgun hissetmek gibi durumlar sıcaklıklarla beraber kendisini hissettiriyor. 

Sabah uyanmakta zorlanabiliyorsunuz ve gün içerisinde yaşanan halsizlik durumu sosyal ve psikolojik açıdan da kişileri olumsuz yönde etkiliyor. Aşağıda sizi bu sıkıntılı durumdan kurtarabilecek birkaç tavsiye de bulunalım istedik.

Bahardan etkilenmemek için gün içerisinde sık ve azar azar beslenmeniz gerekiyor. Özellikle sabah kahvaltısı çok önemli. Uzun süreli aç kalma durumunda kan şekerinizin de düştüğünü görebilirsiniz.  Bunun içinde mutlaka aralıklarla yemelisiniz.

Su tüketiminin artık biraz daha artması gerekiyor. Sıcak havalarda su kaybı daha fazla olacağından dolayı vücutta birden eksilen su oranı yorgunluk düzeyini de artıracaktır.

3.Vitamin alımını çoğaltmanız gerekiyor. vitamin ve mineral yönünden zengin olan yiyecekler sizin kendinizi daha da enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Üstelik bağışıklık sisteminizi de güçlendireceği için daha sağlıklı olursunuz.

  

Bu dönemde kış alışkanlıklarınızdan da uzaklaşmanızın vakti geldi. Ağır yemeklerden uzak durmalısınız aşırı yağlı yiyecekler sizi daha uykulu ve yorgun hissettirir.

Beyaz tahıllar yerine tam buğdaylı besinleri tercih etmeniz gerekiyor.

Artık havalar sıcak ve sporunuzu da aksatmamanız gerekiyor. Düzenli yapacağınız spor sayesinde hem metabolizmanız düzene girecek hem de kalp sağlığınız daha iyileşecektir. Güneşli havada yürümek sizi sağlıklı yapacağı gibi aynı zamanda enerjikte hissettirecektir.

Çay ve kahve tüketimini azaltmanız hatta hiç almamanız sizin için iyi olacak. Bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.


Etiketler : #Bahar   #Yorgunluk   #Önleme   #Öneri   #Bahar Yorgunluğu   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Hakan OKUYAN

Hakan OKUYAN

Adaylar ve Hedefler
Mevlüt KARAKAYA

Mevlüt KARAKAYA

Ramazan Ayı ve Siyaset

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Gazetelerimiz