Bipolar bozukluk İnsanları Nasıl Etkiliyor?

Geçmişte çılgın depresyon olarak bilinen bipolar bozukluk - ruhsal durumunuzu etkileyen bir sağlık durumudur, böylece bir uçtan bir diğerine geçebilirsiniz. Bipolar bozukluğun belirtileri, içinden geçen zihin durumuna bağlıdır. Basit duygu durum değişikliklerinden farklı olarak, bipolar bozukluğun her biri birkaç hafta veya daha uzun sürebilir ve bazı insanlar “normal” bir psikolojik rahatsızlığa sahip olmayabilirler.

18-04-2018


Geçmişte çılgın depresyon olarak bilinen bipolar bozukluk - ruhsal durumunuzu etkileyen bir sağlık durumudur, böylece bir uçtan bir diğerine geçebilirsiniz. 

  • Depresyon
  • Takıntı

Bipolar bozukluğun belirtileri, içinden geçen zihin durumuna bağlıdır. Basit duygu durum değişikliklerinden farklı olarak, bipolar bozukluğun her biri birkaç hafta veya daha uzun sürebilir ve bazı insanlar “normal” bir psikolojik rahatsızlığa sahip olmayabilirler.

DEPRESYON

Depresyon aşaması genellikle ilk başta bipolar bozukluk tanısı alır . Durumunuz , daha sonra (bazen yıllar sonra) çılgın çılgınlıktan önce klinik depresyonla başlayabilir ve bu durumda, durumunuz bipolar bozuklukla teşhis edilebilir.

Bir depresyon döneminde, intihar etmenize neden olabilecek ezici bir değersizlik duygusuna sahip olabilirsiniz.

İntihar eğilimleriniz varsa veya ciddi depresif belirtiler yaşıyorsanız, doktorunuza, bakıcınıza veya yerel ruh sağlığı acil servisine en kısa zamanda başvurun.

    

TAKINTI

Bipolar bozukluğun bipolar fazı sırasında çok mutlu hissedebilir ve çok iddialı plan ve fikirlere sahip olabilirsiniz. Ödeyemeyeceğiniz şeylere çok fazla para harcayabilirsiniz ve genellikle ihtiyacınız olmaz. Bipolar bozukluğun manik evresinde yaygın olarak görülen karakterlerden hızlı ve çabuk sinirlenerek yemek yemeye ya da uyumaya ihtiyaç duymama ya da hızlı konuşma.

Manik dönem boyunca çok yaratıcı hissedebilirsiniz ve maniyi olumlu bir deneyim olarak görebilirsiniz. Bununla birlikte, bipolar bozukluğun manik evresinde, psikoz belirtileri de yaşayabilirsiniz (var olmayan şeyleri görür veya duyarsınız veya doğru olmayan şeylere ikna olabilirsiniz).

Bipolar bozuklukla birlikte yaşamak

Bipolar bozukluğun yüksek ve düşük evreleri, genellikle günlük yaşama müdahale etmeleri için çok şiddetlidir. Bununla birlikte, bipolar bozukluğu tedavi etmek için bir fark yaratabilecek birkaç seçenek vardır. Ve etkilerin etkisini kontrol etmeye ve bipolar bozukluktan muzdarip olan kişinin mümkün olduğunca doğal yaşamasına yardım etmeyi amaçlamaktadır.


Etiketler : #bipolar bozukluk   #takıntı   #depresyon   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Hakan OKUYAN

Hakan OKUYAN

Adaylar ve Hedefler
Mevlüt KARAKAYA

Mevlüt KARAKAYA

Ramazan Ayı ve Siyaset

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Gazetelerimiz