Haftada Bir Gün Tatil Geliyor!

Perakendeciler haftanın bir günü tatil talebinde bulunmuşlardı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi ise bu konuda eğer ki esnaf ortak bir karar alabilirse düzenlemeye ihtiyacın kalmayacağını söyledi.

11-04-2018


Perakendeciler haftanın bir günü tatil talebinde bulunmuşlardı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi ise bu konuda eğer ki esnaf ortak bir karar alabilirse düzenlemeye ihtiyacın kalmayacağını söyledi.  

Yerel Zincirler Buluşuyor isimli etkinlikte konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Son dönemler de bu sektör içerisinde türkiye’de önemli ölçüde ilerleme sağlanmış durumda. Türkiye ekonomisi için perakende sektörüne genel olarak bakarsak toptan ticaret rakamlarının 90 milyar dolarlık bir katma değer oluşturduğu da biliniyor. Bu rakamda bir ülke için ciddi bir boyut. Yani 126 ülkenin de gayri safi yurt içi hasılasından çok daha büyük bir rakam.  

Türkiye perakende sektöründe Avrupa’da 10 arasında gıda harcamalarında ise ilk 5’te bulunuyor. Sorulan sorularda sektördeki hareketliliğe de dikkat çeken bakan etkinlik içerisinde şu ifadeleri kullandı.  “perakende sektöründe türkiye’de çalışan sayısına baktığımız da 2 milyon gibi bir rakam görüyoruz ve bu ciddi bir iş gücü demek. Yani çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 15’i perakende sektöründe istihdam edilmektedir.

Haftada bir gün izin talebi ise Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek’ten gelmişti. Bu talebe ilişkin de Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi şunları söyledi.

 “Perakendeciler Konseyi haftada bir gün tatille ilgili böyle bir karar alırsa bununla ilgili adımları atabiliriz. Eğer sizler bir araya gelebilirseniz hiçbir yasal düzenlemeye ihtiyaç kalmadan kararla bunu deklare edebilirsiniz. Çünkü sektör sadece bir kesimden oluşmuyor, geniş kesimleri etkileyecek bir düzenlemeden bahsediyoruz. Onun için kamuoyunda ve sektör içinde yeterince tartışıldıktan sonra adım atmamız lazım. Sektörün de bunu iyi tartışması lazım. Aksi takdirde yaptığımız düzenlemeyi 6 ay sonra tekrar gözden geçirme ihtiyacı duyabiliriz.” diye konuştu.a


İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Hakan OKUYAN

Hakan OKUYAN

Adaylar ve Hedefler
Mevlüt KARAKAYA

Mevlüt KARAKAYA

Ramazan Ayı ve Siyaset

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Gazetelerimiz