İş bankası'nın sağladığı kaynak tutar 331 milyar

İş Bankası bu yılın ilk çeyrek ortamında 1,8 milyar kar elde etti. Ayrıca İş Bankasının verdiği krediler aracılığı ile toplam kaynak tutarı 331 milyar TL oldu.

11-05-2018


İş Bankası bu yılın ilk çeyrek ortamında 1,8 milyar kar elde etti. Ayrıca İş Bankasının verdiği krediler aracılığı ile toplam kaynak tutarı 331 milyar TL oldu.

Türkiye İş Bankası bu yılın orta düzey ilerlemesinde 1,8 milyar kar elde ettiği duyuruldu. İş Bankasından yapılan açıklamada 2018 yılında ilk üç ay zaman diliminde aktif yükselişini 2017 yılı bazında yüzde ,4 artırarak 370,9 milyar TL’ye yükseltti.

Bankanın aktifinde yüzde 66,5 ile en büyük payın sahip olan nakdi krediler, 2017 yıl sonuna kıyaslanırsa yüzde 3 oranında artarak 246,5 milyar TL’ye ulaşırken, gayri nakdi kredi hacmi ise 84,8 milyar TL düzeyinde seyretti. İş Bankası’nın ekonomiye krediler aracılığıyla sağladığı toplam kaynak tutarı 331,3 milyar TL’ye ulaştı.

Teknolojik atılımları, yaygın şube ağı ve çok yönlü bankacılık hizmetleriyle İş Bankası, mevduat hacmini 2017 yıl sonuna göre yüzde 1,5 oranında artırarak 206,9 milyar TL’ye yükseltti. Aynı dönemde kaynak yapısını güçlendirmek ve fonlama maliyetini yönetmek amacıyla mevduat dışı fon kaynaklarını da etkili bir şekilde kullanmayı sürdürdü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yılın ilk çeyreğinde de, yurt içi ve yurt dışı kaynaklı belirsizlikler ile yakın coğrafyamızda yaşanan jeopolitik gelişmeler ülkemiz gündemini etkilemeye devam etti. İş Bankası böyle bir ortamda istikrarlı büyümesini sürdürdü.

Türkiye İş Bankası ülkemize, çalışanlarımıza, müşterilerimize ve hissedarlarımıza katma değer sağlamak için, kaliteli ve sürdürülebilir büyüme stratejisinden taviz vermeden milli bankacılığa öncülük etmeye devam edecektir." sözlerini söyledi.Topladığı kaynakları en verimli şekilde kullanma stratejisiyle hareket eden İş Bankası, yılın ilk çeyreğinde gösterdiği güçlü performans ile 1,8 milyar TL net kâr elde etti.

Bankanın özkaynak büyüklüğü ise 2017 yıl sonuna kıyasla yüzde 4,1 oranında artarak 44,8 milyar TL’ye ulaştı. Güçlü sermaye yapısını koruyan ve etkin bir risk yönetimi politikası uygulamaya devam eden bankanın sermaye yeterliliği rasyosu yüzde 16,5 düzeyinde gerçekleşti.

 


Etiketler : #iş bankası   #büyüme oranı   #net kar   #açıklama   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Hakan OKUYAN

Hakan OKUYAN

Adaylar ve Hedefler
Mevlüt KARAKAYA

Mevlüt KARAKAYA

Ramazan Ayı ve Siyaset

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Gazetelerimiz