Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Avrupa Terör Örgütleriyle Arasına Mesafe Koymalı
Bitlis´te sokağa çıkma yasağı
İsveç´te mülteciler için protesto gösterisi
Otobüsteki 157 mülteci aç ve susuz kaldı
ABD´de bir hastanede koku paniği

İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı kabul edildi

İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurul´dan 208 kabul, 33 ret oyuyla geçti. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı konuşmada,

12-10-2017


İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurul´dan 208 kabul, 33 ret oyuyla geçti. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı konuşmada, tasarının işçinin hakkını bir an önce almasına yönelik reform olduğunu kaydederek, "Arabulucu nezninde işçinin, işverenle anlaşmasını zorunlu kılan bir düzenleme getirilmemektedir. Sadece dava açmadan önce arabulucuya işçi ve işverenin bir kez daha müzakere etme imkanı getirmektedir. Buradaki faydalardan bir tanesi, yüz bin lira alacak için iki binin üzerinde dava harcı ödeyecek. Ama hiç bir harç ödemeden bir arabulucu ile ´benim on lira alacağım var. Bir araya geldiğimizde ´ne kadar alacağız´. Bir anlaşma imkanı getiriyor. Hak arama hürriyeti genişletilmektedir" dedi.
Kabul edilen tasarıya göre, İş Mahkemeleri´nin Hakimler ve Savcılar Kurulu olumlu görüşünün alınarak, tek hakimli ve asliye mahkemesi derecesinde Adalet Bakanlığı´nca lüzum görülen yerlerde kurulabilecek. İş mahkemelerinin birden fazla dairesi oluşturulabilecek. Kanun bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebi ile açılan davalarda arabulucuya başvurulmuş dava şartı olarak aranacak.
Dava, arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılamadığına ilişkin son tutanağın aslının veya arabulucu tarafından onaylanmış bir örneğinin dava dilekçesine ekleyecek.
Gazeteciler ve gemi adamları da açacakları bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı, tazminatı, işe iade davalarında, arabulucuya başvuracak.
(Ahmet Umur Öztürk/İHA)

Etiketler : #İş   #Mahkemeleri   #Kanun   #Tasarısı   #kabul   #edildi   #   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Gazetelerimiz