İsveç’te Elektrikli araçları şarj etmek için yeni teknoloji geliştiriliyor

Yeni ortaya çıkan bir raporda İsveç'te yaşayan insanların yollarda araba kullanırken elektrikli araçlarını şarj edebildikleri, bunun içinde hükümetin elektrikli otomobilleri daha rahat bir şekilde şarj edebilmeleri için özel olan 2 km'lik bir yolu hızlandırdığı, ortaya çıktı.

14-04-2018


Yeni ortaya çıkan bir raporda İsveç'te yaşayan insanların yollarda araba kullanırken elektrikli araçlarını şarj edebildikleri, bunun içinde hükümetin elektrikli otomobilleri daha rahat bir şekilde şarj edebilmeleri için özel olan 2 km'lik bir yolu hızlandırdığı, ortaya çıktı.  Bu ciddi ve de ülke çapında bir hükümet planının ilk adımı olan ve yeniden şarj edilebilmek için sokakların geliştirilmesi Elektrikli arabalarında artık hayatımızda daha kullanışlı olabileceği fikrini de ortaya attı.

Uygulanacak olan teknoloji göre yola gömülü olan bir aparat olacak ve aracın altındaki aparat buradan aracın ihtiyacı olan elektriği sağlamasına yardımcı olacak. Açıklanan ve de görüntülenen teknoloji şimdilik bu kadar ancak gelecekte bu yeni teknoloji eğer ki başarılı olursa elektrikli araçların kullanımını da daha fazla artıracak diyebiliriz.

İsveç'in planı ülkenin tüm yollarını tedarik etmeyi amaçlamıyor, bunun yerine hükümet karayollarına 20 bin kilometrelik bir demiryolu kurmayı amaçlıyor.

ERoadArlanda'nın baş yöneticisi Hans Sal, "Eğer 20.000 kilometre otoyol sağlıyorsak, bu kesinlikle yeterli olacaktır," dedi.

Gerekli olan enerjinin sağlanması için bir tramvay hattı inşa edilecek ve bu sayede araçlarda bulunan küçük piller burada yeniden şarj edilebilecek. Yolun uzunluğının çok fazla olmaması ve ülkenin geneli için düşünülmediği de belirtiliyor.  Çünkü bu sistemi inşa etmek için aynı zamanda her kilometre başına 1 milyon Euro gerekiyor.  


İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Hakan OKUYAN

Hakan OKUYAN

Adaylar ve Hedefler
Mevlüt KARAKAYA

Mevlüt KARAKAYA

Ramazan Ayı ve Siyaset

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Gazetelerimiz