Kilosu 4 bin liradan satılan arı sütü

İşçi arıların kraliçe arı için yoğun uğraşlarla yaptığı arı sütünün 1 kilosu 4 bin liradan satılıyor. Kovanlar içinden gram gram alınan arı sütünün faydası saymakla bitmiyor.

29-04-2018


İşçi arıların kraliçe arı için yoğun uğraşlarla yaptığı arı sütünün 1 kilosu 4 bin liradan satılıyor. Kovanlar içinden gram gram alınan arı sütünün faydası saymakla bitmiyor. Yılda sadece 3 kez üretilebilen arı sütü hasadı başladı. Çiçeklerin polenlerinden bulunduğu aylar içerisinde hasadı yapılıyor.

Ortalama 75 veya 80 kovanı bulunan arıcı 3 ay içinde 80 bin lira arı sütü elde edebiliyor. Kraliçe arı olmayan kovanlar içine bırakılan lavralar gen arıların kraliçe arı yapmak için salgıladığı sıvı ile arı sütünün maliyetide yüksek derecede oluyor.

Vatandaşlar özellikle bu sütü çocuklarının bağışıklık sisteminin güçlü olmasına karşın alıyor. Arı sütü her derde deva olarakta biliniyor. Bursa ilinde 4 kişilik bir ailenin başladığı arı sütü sağma işlemi sayesinde günde 2-4 gram arı sütü hasat alıyorlar.

Oldukça zahmetli olan bu işte Mehmet DURGUN isimli arıcının açıklamaları şöyle;

"Arı sütü hasadı başladı. Benim 75 kovanım var. Kovanları iki gruba ayırdık. Günlük 28 kovandan 200 gram arı sütü alıyorum. Arı sütü 4 ile 12 günlük işçi arıların salgı bezlerinden salgıladığı bir sıvıdır. Arı sütü kraliçe arının gıda kaynağıdır. İşçi arıların polen tüketerek ürettikleri bir salgıdır. Arının oğula meyil ettiği aylarda bu üretim gerçekleştiriliyor. Bu süre nisan sonunda başlar Ağustos ortalarına kadar devam eder. Arı sütünün kilosunu 3-4 bin lira arasında satmaktayız."


İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Hakan OKUYAN

Hakan OKUYAN

Adaylar ve Hedefler
Mevlüt KARAKAYA

Mevlüt KARAKAYA

Ramazan Ayı ve Siyaset

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Gazetelerimiz