Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat

Yazın yaklaşması ve havaların aniden 20-25 derecelere kadar çıkması uzmanlarında bir anda güneş gözlükleri konusunda açıklama yapmasına neden oldu. Yapılan açıklamalarda insanların ucuz güneş gözlüklerini tercih ettiği ve sahte güneş gözlüklerinin de göz sağlığı için sıkıntı olduğu belirtildi.

15-04-2018


Yazın yaklaşması ve havaların aniden 20-25 derecelere kadar çıkması uzmanlarında bir anda güneş gözlükleri konusunda açıklama yapmasına neden oldu. Yapılan açıklamalarda insanların ucuz güneş gözlüklerini tercih ettiği ve sahte güneş gözlüklerinin de göz sağlığı için sıkıntı olduğu belirtildi. Uzmanlara göre daha sağlıklı bir görme planlanıyorsa bu durumda vatandaşların güneş gözlüğü seçerken daha seçici hareket etmesi gerekiyor.

HER YAŞTA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANILABİLİR!

Güneş gözlüğü doğru bir şekilde seçildiğinde her yaştaki kişilerin takabildiği biliniyor. Dünya da meydana gelen değişimler, küresel ısınma, ozon tabakasındaki delik vs. gibi durumlar nedeniyle güneşin zararlı etkileri doğrudan yeryüzüne ulaşabiliyor. Dolayısıyla güneş gözlüğü burada bir anlamda göz sağlığımız için çok önemli. Özellikle bireyler yaz aylarında güneş gözlüğünü takmayı tercih ediyor olsalar da aslında yalnız yazın değil kış mevsiminde de güneş gözlüğü takmak faydalı olacaktır. Bu sayede güneşten gelen etkiler en aza indirilmiş olacaktır.  

Retina Tahribatına Dikkat

Güneşin yaymış olduğu zararlı ışınlar gözün arkasında yer alan tabaka üzerinde etkide bulunuyor. Dolayısıyla güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneşe maruz kalmak retina da tahribata neden oluyor.

Yapılan araştırmalarda güneşin uzun dönemde katarakt’a neden olduğunu gösteriyor. Bunun içinde erken yaşta güneş gözlüğü takmış olmak ileriki yaşlarda katarakt gibi sorunların da ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Tüm bunlar eşliğinde hatırlatmak gerekiyor ki güneş gözlüğü takarken de sıradan ve ucuz gözlükler asla kullanılmamalı. Bunları kullanmak gözünüze fayda değil zarar verecektir.


İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Hakan OKUYAN

Hakan OKUYAN

Adaylar ve Hedefler
Mevlüt KARAKAYA

Mevlüt KARAKAYA

Ramazan Ayı ve Siyaset

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Gazetelerimiz