Sözleşmeli Öğretmenlik Şartları Açıklandı

Devlet memurluğunda sicil önemli bir konu bunun içinde başvuruda bulunmuş olan kişinin öğretmenlik mesleğinde çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmaları.

12-04-2018


MEB sözleşmeli olarak alınacak 5 bin öğretmen konusunda ki şartlarını da açıkladı. Yapılan açıklamalara göre de başvuru yapacak olan kişilerin Devlet Memurları kanunun 48. Maddesindeki şartların yerine getirmesi gerekiyor. Yalnız bu değil bunun yanı sıra 2017-2018 eğitim öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış ve de herhangi bir sosyal kurumdan aylık almaya hak kazanmış olmaları gerekli.

Sözleşmeli öğretmenlerin başvuru da bulunduğu günden itibaren de en az 540 iş günü sigorta prim borcu ödemesi yapılmamış olması ve de mezun oldukları programdan öğretmenlik yapabileceğine uygun şartlarda olması gerekiyor.   

Sözleşmeli alınacak öğretmenlerin formasyonlarını başarıyla tamamlamış olmaları gerekiyor.  

Sözleşmeli öğretmenlik için başvuruda bulunacak kişinin Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığında belirlenmiş olan KPSS puan türünden ya da türlerinden geçerli puanı almış olmaları gerekli. (KPSSP10 ve KPSSP121-KPSSP120) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmaları şartı aranıyor.

Devlet memurluğunda sicil önemli bir konu bunun içinde başvuruda bulunmuş olan kişinin öğretmenlik mesleğinde çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmaları.

Başvuru tarihinin son gününden dolayı 1 yıl bekleme süresini tamamlamış olması.

Yukarıda belirtilmiş olan başlıklarda olduğu gibi gerekli olan şartların karşılanması durumunda sözlü sınav atama yapılacak alanlar ve kontenjanla ilgili atama takvimiyle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden açıklanacak. Sözleşmeli öğretmenliğe yapılan atamalar sonucunda boş pozisyon kalması halinde, öğretmenlik için yapılan 2018 Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçları esas alınarak aynı usulle atama yapılacak.


İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Hakan OKUYAN

Hakan OKUYAN

Adaylar ve Hedefler
Mevlüt KARAKAYA

Mevlüt KARAKAYA

Ramazan Ayı ve Siyaset

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Gazetelerimiz