Whatsapp’ a 16 Yaş Sınırı Geliyor

Avrupa’da yeni yürürlüğe giren düzenlemeyle birlikte veri koruma yasası da devreye giriyor. Yeni düzenleme itibariye firmalarda artık bu yeni düzenlemeye ayak uydurmaya çalışıyorlar ve dolayısıyla Whatsapp’ta bunlardan bir tanesi olarak kaşımıza çıkıyor. Alınan bilgiye göre uygulama kullanıcılar için yaş sınırı getirmeye hazırlanıyor.

16-04-2018


Avrupa’da yeni yürürlüğe giren düzenlemeyle birlikte veri koruma yasası da devreye giriyor.  Yeni düzenleme itibariye firmalarda artık bu yeni düzenlemeye ayak uydurmaya çalışıyorlar ve dolayısıyla whatsapp’ta bunlardan bir tanesi olarak kaşımıza çıkıyor. Alınan bilgiye göre uygulama kullanıcılar için yaş sınırı getirmeye hazırlanıyor.

Şu an itibariyle whatsapp yaş uygulamasında 13’ ü merkez olarak kabul etmiş ve 13 yaşından küçüklerin uygulamayı kullanmasına izin verilmiyordu. Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte burada yaş sınırı 3 yıl daha yükseltilecek ve 16’ya çıkarılacak. Bu değişimle ilgili ne zaman yapılabileceği konusunda henüz kesin bir açıklama bulunmuyor.  Veri korumanın ise 25 Mayıs’tan önce gerçekleştirileceği bildirildi.

Yeni yasa veri toplayan ya da paylaşan uygulamaların kullanıcılarının en az 16 yaşında olmasını istiyor Ancak isteyen bir Avrupa ülkesi de bu yaş sınırını 13’e indirme hakkına sahip olabilecek. Bu yaz sınırının altında olanlarda ise aileden onay alınmış olması isteniyor. Hatırlayanlar bilecekler Facebook geçtiğimiz zamanda Cambridge Analytica veri skandalı nedeniyle eleştirilmişti. Şu an ise uygulamalar kendilerini riske atmak istemiyorlar bunun içinde Whatsapp’ın bu düzene uyması bekleniyor.

Veri koruma sistemleri bilindiği gibi kullanıcıların gizliliğinin korunması ve kişisel bilgilerinin üçüncü şahıslar tarafından paylaşılmaması için önemli. Yeni düzenlemeye tüm uygulamalarında uyması gerekiyor. Dolayısıyla bu sistem sayesin de artık bilgileriniz de bir başkası tarafından istemediğiniz sürece kullanılmayacak.


Etiketler : #Whatsapp   #uygulama   #telefon   #gizlilik   #veri güvenliği   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Hakan OKUYAN

Hakan OKUYAN

Adaylar ve Hedefler
Mevlüt KARAKAYA

Mevlüt KARAKAYA

Ramazan Ayı ve Siyaset

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Gazetelerimiz