YouTube: 3 ay içinde 8,3 milyon video kaldırdık

Youtube dünya devi video izleme sitesi uzmanların açıklamaları ile geçen yılın ekim ve aralık ayında silinen video sayısı tam 8,3 milyon olduğunu açıkladı. Videoların tamamı Youtube ilkelerine ve izleyenler için silindiği belirtildi.

25-04-2018


Sayı olarak 8,3 milyon videoların ekim ve aralık ayı içerisinde olduğunu açıklayan video izleme sitesi Youtube bu sayının telif hakkı ve diğer yasal nedenlerle kaldırılan videoların dahil olmadığını açıkladı.

Cinsel içerikli videolar, kullanıcılardan 9,1 milyon şikayet olurken, 4,7 milyon kullanıcı nefret söylemi ve tacizkâr içerikten bazı videoları şikayet etti. En çok şikayet edilen Dünya ülkelerinde ilk sırada Hindistan, ABD ve Brezilya devam ederken Türkiye şikayet sırasında 8 sırada olduğu öğrenildi.

YouTube, algoritmalarının 6,7 milyon videoyu tespit ettiğini ve daha sonra bu tespitlerin sayfa moderatörleri tarafından incelemelerini tamamlayarak sildiği belirtildi.

YouTube BBC'ye yaptığı açıklamada, silinen videoların bir "parmak izini" sakladıklarını ve böylece aynı birisi aynı videoyu tekrar yüklemeye kalkarsa, derhal durdurulabildiğini belirtti.YouTube geçen Mart'ta İngiliz Neo-Nazi örgütü National Action'ın (Ulusal hareket) dört propaganda videosunu silmediği için büyük eleştilere maru z kalmıştı.

Youtube ayrıca şikayet butonunun eklendiğini bu butonda şikayet edilen video ve şikayet eden kişi videonun inceleme sonrasına kadar tamamını takip edebileceği açıklandı.

İŞTE ŞİKAYET EDEN 10 ÜLKE

1. Hindistan

2. ABD

3. Brezilya

4. Rusya

5. Almanya

6. İngiltere

7. Meksika

8. Türkiye

9. Endonezya

10. Suudi Arabistan


Etiketler : #youtube   #şikayet edilen videolar   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

Hakan OKUYAN

Hakan OKUYAN

Adaylar ve Hedefler
Mevlüt KARAKAYA

Mevlüt KARAKAYA

Ramazan Ayı ve Siyaset

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Gazetelerimiz